Белошица

река во Македонија

Белошица (или позната како Белошница) — река во Источна Македонија и притока на Злетовска Река.[1]

Белошица
Белошница
Реката под селото Лезово
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Пробиштип
СелаСтрисовци, Пуздерци, Зарапинци и Лезово
Физички особености
Извор 
 • местоМанговица
Устие 
 • место
Злетовска Река
 • координати
41°54′16″N 22°12′15″E / 41.90444° СГШ; 22.20417° ИГД / 41.90444; 22.20417
Големина на сливот75,25 км2
Особености на сливот
ТечениеЗлетовска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Зафаќа сливно подрачје од 75,25 км2.

Извор уреди

Извира на источните падини на планината Манговица.[1]

Тек уреди

По нејзиниот тек, таа поминува низ селата Стрисовци, Пуздерци, Зарапинци и Лезово, по што се влева во Злетовска Река од нејзината десна страна.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 12. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски уреди