Бањоли Ирпино

Бањоли Ирпиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Бањоли Ирпино
општина
Comune di Bagnoli Irpino
Поглед кон Бањоли Ирпино во зима
Поглед кон Бањоли Ирпино во зима
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциЛачено
Управа
 • ГрадоначалникАлдо Лауренцано
Површина
 • Вкупна66,90 км2 (2,580 ми2)
Надм. вис.&10000000000000654000000654 м
Население
 • Вкупно3,341
 • Густина0,50/км2 (1,3/ми2)
ДемонимБањолези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83043
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСвети Лоренцо
Слава10 август
Мреж. местоwww.comune.atripalda.av.it

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија