Барут/Марк

град во Германија

Барут/Марк (германски: Baruth/Mark) — град во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа 24 километри источно од Лукенвалде и 53 километри јужно од Берлин.

Барут/Марк
Грб на Барут/Марк
Барут/Марк is located in Германија
Барут/Марк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градски единици 12
Градоначалник Петер Илк (LOB)
Основни податоци
Површина 233,62 км2
Надм. височина 51-145 м
Население 4.200 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15837
Повик. бр. 033704
Портал www.stadt-baruth-mark.de
Местоположба на градот Барут/Марк во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°03′N 13°30′E / 52.050° N; 13.500° E / 52.050; 13.500Координати: 52°03′N 13°30′E / 52.050° N; 13.500° E / 52.050; 13.500

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)