Бад Фрајенвалде

Бад Фрајенвалде (германски: Bad Freienwalde, полски: Tarnowica) — бањски град во округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на стариот тек на реката Одра на северозападниот крај од басенот Одербрух, 15 километри источно од Еберсвалде и 50 километри североисточно од Берлин, близу границата со Полска. Во градот влегуваат селата Алтранфт, Алтглицен, Бралиц, Хоензатен, Хоенвуцен, Нојенхаген и Шифмиле.

Бад Фрајенвалде
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Бад Фрајенвалде
Бад Фрајенвалде is located in Германија
Бад Фрајенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Градски единици 7
Градоначалник Ралф Леман (независен)
Основни податоци
Површина 131,73 км2
Надм. височина 10−158 м
Население 12.304 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL, порано FRW
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 03344
Местоположба на градот Бад Фрајенвалде во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°47′8″N 14°01′57″E / 52.78556° N; 14.03250° E / 52.78556; 14.03250Координати: 52°47′8″N 14°01′57″E / 52.78556° N; 14.03250° E / 52.78556; 14.03250

ИсторијаУреди

 
Црква во Алтранфт
 
Капела во Бралиц

Фрајенвалде бил првпат споменат во декрет од 1316 и се појавил како град во 1364. Минерален извор бил откриен во 1685, именуван Kurfürstenquelle („извор на изборниот кнез“) по изборниот кнез Фридрих Вилхелм Први. Малата неокласична палата Фрајенвалде била изградена во 1799 според плановите на Давид Жили како летна резиденција на Фредерика Луиза, вдовица на кралот Фридрих Вилхелм Втори. Нејзиниот парк бил проектиран од Петер Јозеф Лене во 1822. Индустријалецот Валтер Ратенау ја купил палатата во 1909.

Познати луѓеУреди

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Бад Фрајенвалде е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)
(англиски)