Бад Вилснак (германски: Bad Wilsnack) е град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на половина пат помеѓу Берлин и Хамбург. Од 1928 бил официјално признаен како бањски град и тогаш го добил префиксот „Бад“ што означува бања, додека претходно бил познат едноставно како Вилснак.

Бад Вилснак
Грб на Бад Вилснак
Бад Вилснак is located in Германија
Бад Вилснак
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Градски единици 8
Градоначалник Дитрих Гапа (ДХС)
Основни податоци
Површина 79,21 км2
Надм. височина 27 м
Население 2.532 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19336
Повик. бр. 038791
Портал www.bad-wilsnack.de
Местоположба на градот Бад Вилснак во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 52°57′0″N 11°56′59″E / 52.95000° N; 11.94972° E / 52.95000; 11.94972Координати: 52°57′0″N 11°56′59″E / 52.95000° N; 11.94972° E / 52.95000; 11.94972

ПрегледУреди

 
Црква Св. Никола во Бад Вилснак

Градот станал одредиште за аџилак откако бил запален во 14 век во текот на продорот на Хајнрих фон Билов. Се верувало дека во 1383 некои гости го преживеале пожарот, но се појавиле целите крвави. Светата крв на Вилснак била признаена кога бискупот Дитрих Ман од Хафелберг заминал да ги освети гостите како претпазливост и едниот од нив бил прекриен од крв. Јан Хус и Никола Кузански подоцна го обесхрабрувале аџилакот во Вилснак, ставајќи ја под прашање природата на овие чуда и сомневајќи се во измама.

Бројни посетители дошле на аџилак во градот (кој бил повторно изграден) за да ги видат чудесните гости; нивните приходи овозможиле градот да ја изгради големата црква Св. Никола за нивно обожување, поголема градба која била потребна во парохијата. Оние кои оделе на аџилак во Вилснак купувале бакарен накит за да означат дека го посетиле местото. Овие амблеми биле во форма на тројцата гости поврзани заедно. Видени на бројни средновековни слики, предметите биле ископувани од археолошки наоѓалишта во околината. Бројките од аџилакот биле конкуренција на оние во Сантјаго де Компостела во Шпанија. И покрај контроверзноста, аџилакот продолжил до 1558, кога гостите биле уништени во текот на протестантската Реформација.

Приказната за крвавите гости била изрезбана во низа дрвени предмети во текот на средниот век. Градот ја користел сликата на итните пари кои биле печатени и издадени во текот на кризата со инфлацијата во 1920-тите.

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди