Ораховац (албански: Rahovec) e град и општина во Западно Косово, во округот Ѓаковица. Општината брои 56,208 жители, а во градот живеат 15,892 жители.

Ораховац
Општина и град
Rahovec
Ораховац is located in Косово
Ораховац
Ораховац
Локација во Косово
Координати: 42°23′58″N 20°39′17″E / 42.39944° СГШ; 20.65472° ИГД / 42.39944; 20.65472
ДржаваРепублика Косово
ОкругЃаковица
Површина
 • Општина и град276 км2 (107 ми2)
Надм. вис.&10000000000000477000000477 м
Население (2011)
 • Општина и град56,208
 • Густина199,5/км2 (5,170/ми2)
 • Градскo15,892
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број21000
Повик. бр.(+383) 29
Таблици04
Мреж. местоMunicipality of Rahovec

Името на градот до дале Србите, и доаѓа од зборот "орах" што на српски значи "орев". Албанската верзија на името е Rahovec.

Географија и демографија

уреди

Општината зафаќа површина од 276 км2 и во нејзин состав се наоѓаат 35 села. Во 2002 година градот имаше население од 23,200 жители, а општината 73,700. Во 2011 година градот имаше 15,892 жтели, а општината 56,208. Околу 800 Срби живеат во еден дел од градот и во селото Велика Хоча.

Етничка структура
Година/Население Албанци  % Срби  % Други  % Вкупно
1991 55,119 92 3,938 7 885 1 59,942
Јануари 1999 52,500 92 4,000 7 800 1 57,300
Декември 1999 58,772 89 5,008 8 2116 3 65,896
Мај 2001 69,019 97.6 1,350 1.9 350 0.5 70,719
Ноември 2002 71,834 97.7 1,300 1.8 420 0.5 73,554
Август 2003 72,853 97.1 1,300 1.7 849 1.1 75002
Март 2014 76,577 97.8 App. 1,300 1.66 App. 420 0.54 78,297
Source:1991 census, OSCE/KVM Report (January 1999), UNHCR/HCIC Kosovo, Database (December 1999), Community leaders’ information. 2002 -Directorate of Urbanism (only figures concerning Kosovo Albanian part of the population), Local Community Office, Community leaders’ information. All population figures are subject to a wide margin of error. It is noted that the 1991 census was highly politicized and is thus unreliable..
Ref: Organization for Security and Co-operation in Europe [1] Архивирано на 6 јуни 2011 г.

Значајни личности

уреди

Надворешни врски

уреди