Андаманско Море

море

Андаманско Море или Бурманско Море (бурмански: မြန်မာပင်လယ်; хинди: अंडमान सागर; тајландски: ทะเลอันดามัน) — водна површина во состав на Индискиот Океан и се наоѓа југоисточно од Бенгалскиот Залив, јужно од Мјанмар, западно од Тајланд, источно од Андаманските Острови и Никобарските Острови, и северно од Суматра и Мајалскиот Теснец.

Андаманско Море
Местоположба на Андаманското Море
Видморе
Сливни земјиБурма, Индија, Индонезија, Малезија, Тајланд
Најг. должина1.200 км
Најг. ширина645 км
Површина&10000000000000600000000600,000 км2
Прос. длабочина1.096 м
Најг. длабочина4.198 м
Зафатнина660.000 км3
Наводи[1][2]

Морето е долго 1.200 км во правец север-југ, широко 650 км и зафаќа површина од 600.000 км2. Просечната длабочина изнесува 870 м, а максималната длабочина е 3.777 м.

Просечната температура на површинскиот слој на водата во февруари изнесува 26-28 °C, а во август се искачува над 28 °C. Соленоста се колеба од 20 ‰ на север до 34 ‰ на југозапад. Замавот на морето се менува од 4,7 до 6 метри.

Главно пристаниште е Рангун.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

10°28′33″N 95°41′40″E / 10.47583° СГШ; 95.69444° ИГД / 10.47583; 95.69444