Отвори го главното мени

Кастиља-Ла Манча

автономна заедница во Шпанија
Кастиља-Ла Манча
Грб Знаме
Грб Знаме
Типични манчански ветреници кои ги прославил Сервантес во својот Дон Кихот
Типични манчански ветреници кои ги прославил Сервантес во својот Дон Кихот
Држава  Шпанија
Главен град Толедо
Јазик во заедницата шпански
Официјални јазици шпански
Назив на жителите Кастиљанци, Кастиљанки
Број на жители
(INE 2006)
1.894.667
Површина 79.463 км²
Кастиља-Ла Манча на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 20
Сенат 22
Претседател Хосе Марија Бареда (PSOE)
Интернет страница


Кастиља-Ла Манча (шпански: Castilla-La Mancha) — aвтономна заедница во Шпанија. Се наоѓа во средишниот дел на земјата и граничи со: Кастиља и Леон, Мадрид, Арагон, Валенсија, Мурсија и Екстремадура. Зафаќа површина од 79.463 км² и има 2 милиони жители. Главен град е Толедо.

ГрадовиУреди

Поголеми градови во Кастиља-Ла Манче во кои и живее најголемиот дел од населението во оваа автономна заедница се: