Ам Мелензе

општина во Германија

Ам Мелензе (германски: Am Mellensee) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Ам Мелензе
Ам Мелензе во рамките на Германија
Ам Мелензе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 8
Градоначалник Манфред Донат (СДП)
Основни податоци
Површина 104,41 км2
Надм. височина 43 м
Население 6.946 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15838
Повик. бр. 033703
Портал www.mellensee.de
Местоположба на Ам Мелензе во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°08′59″N 13°22′0″E / 52.14972° СГШ; 13.36667° ИГД / 52.14972; 13.36667
Црквата во Ам Мелензе

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)