Алтенмединген

Алтенмединген (германски: Altenmedingen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Алтенмединген
Црква во селото Алтенмединген
Црква во селото Алтенмединген
Грб на Алтенмединген
Алтенмединген is located in Германија
Алтенмединген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 9
Градоначалник Вернер Марквард (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,09 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.469 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29575
Повик. бр. 05807
Портал www.altenmedingen.de
Местоположба на Алтенмединген во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°07′58″N 10°36′16″E / 53.13278° N; 10.60444° E / 53.13278; 10.60444Координати: 53°07′58″N 10°36′16″E / 53.13278° N; 10.60444° E / 53.13278; 10.60444

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во северниот дел на округот Илцен, источно од Биненбител и северно од Бад Вевензен. На запад се граничи со Страничниот канал на Елба.

Општински единициУреди

Кон општината Алтенмединген припаѓаат следниве места:

  • Алтенмединген
  • Алјарн
  • Бондорф
  • Бостелвибек
  • Еделшторф
  • Хасел
  • Рајзенмор
  • Зеклендорф
  • Форверк

Во општината се наоѓа и помалото местенце Бевендорф Бандорф.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди