Алтензалцведел (германски: Altensalzwedel) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Апенбург-Винтерфелд.

Алтензалцведел
Место во Апенбург-Винтерфелд
Црквата во Алтензалцведел
Црквата во Алтензалцведел
Црквата во Алтензалцведел
Алтензалцведел во рамките на Германија
Алтензалцведел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Град Апенбург-Винтерфелд
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 29 м
Население 376  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29416
Повик. бр. 039035
Портал www.vg-salzwedel-land.de
Местоположба на место Алтензалцведел во рамките на Апенбург-Винтерфелд
Карта
Карта
Координати 52°46′11″N 11°10′46″E / 52.76972° СГШ; 11.17944° ИГД / 52.76972; 11.17944Координати: 52°46′11″N 11°10′46″E / 52.76972° СГШ; 11.17944° ИГД / 52.76972; 11.17944