Алтавила Ирпина

Алтавила Ирпинаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Altavilla Irpina
општина
Comune di Altavilla Irpina
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино (AV)
ПоделоциСан Трифоне, Паноне ди сото, Паноне ди сопра, Белведер,, Понте деи Санти, Пинчера, Торо, Сасано, Русо
Површина
 • Вкупна14,10 км2 (540 ми2)
Надм. вис.&10000000000000334000000334 м
Население (2005)
 • Вкупно4.233
 • Густина3,0/км2 (7,8/ми2)
ДемонимАлтавилези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83011
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Бернардо од Сиена
Слава20 мај
Порта на капелата Санта Кроче во Алтавила

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија