Џамија Михримах Султан

Џамијата Михримах Султан (турски: Mihrimah Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена од страна на познатиот отомански архитект Мимар Синан и била посветена на ќерката на Сулејман Величенствениот, принцезата Михримах. Џамијата се наоѓа на врвот од шестиот рид на стариот Константинопол[1], правејќи ја една од главните обележја на градот.

Џамија Михримах Султан
Mihrimah Sultan Camii
Istanbul - Mesquita de Mihrimah.JPG
Џамијата Михримах Султан
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′45″N 28°56′09″E / 41.02917° СГШ; 28.93583° ИГД / 41.02917; 28.93583Координати: 41°01′45″N 28°56′09″E / 41.02917° СГШ; 28.93583° ИГД / 41.02917; 28.93583
ПрипадностИслам
Осветен1562
Архитектонски опис
Архитект(и)Синан
Архитектонски типџамија
Особености
Висина на куполата (надв.)37 метри
Висина на куполата (внат.)20 метри
Минариња1
Материјалигранит мермер

Градбата на оваа џамија траела во периодот од 1562 до 1565 година[2]. Самиот комплекс бил на неколку пати разрушуван од страна на земјотреси и тоа во 1719, 1766, 1814 и 1894 година. Во текот на времето, џамијата била реконструирана постојано. Во 1999 година исто така бил разрушен дек од џамијата како и еден дел од минариња.

НаводиУреди

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.