Ќупќој или Ќуп Ќој (грчки: Πρώτη, Проти, во превод прво, до 1927 г. Κιούπκιοϊ, Ќупќој, турски: Küpköy, од küp, грне и köy, село) — село во општината Ениќој (Амфиполи) во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција.

Ќупќој
Πρώτη
Ќупќој is located in Грција
Ќупќој
Ќупќој
Местоположба во рамките на округот
Dimos protis.png
Координати: 40°57′N 24°00′E / 40.950° СГШ; 24.000° ИГД / 40.950; 24.000Координати: 40°57′N 24°00′E / 40.950° СГШ; 24.000° ИГД / 40.950; 24.000
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
ОпштинаЕниќој
Население (2001)[1]
 • Општ. един.2.999
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΕΡ

Ова е родно село на Константин Караманлис (1907–1998) — четирикратен премиер и двократен претседател на Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врскиУреди