Црква „Св. Петка“ - Ќупќој

црква во Ќупќој, Зихненско

Света Петка (грчки: Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής) — црква во селото Ќупќој, Зихненско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Света Петка
Αγίας Παρασκευής
40°56′39″N 24°0′6″E / 40.94417° СГШ; 24.00167° ИГД / 40.94417; 24.00167Координати: 40°56′39″N 24°0′6″E / 40.94417° СГШ; 24.00167° ИГД / 40.94417; 24.00167
МестоЌупќој, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1844
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Цтрквата е изградена во 1844 г. според натписот над главниот влез.[2] Претставува трикорабна базилика.[1] Во 1870 г. е изградена камбанаријата. Храмот е живописан.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Church of St. Paraskevi in Proti“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-09. Посетено на 9 ноември 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής“. Πρώτη Σερρών. Архивирано од изворникот на 2014-11-09. Посетено на 9 ноември 2014.