Ќафасан

планински превој и грнаичен премин помеѓу Македонија и Албанија

Ќафасан (во постари извори: Ќафасхан;[1] албански: Qafë Thanë) — граничен премин меѓу Албанија и Македонија.

Ќафасан
Поглед на Ќафасан во Албанија од македонска страна преку Охридското Езеро
Надм. вис.1.234 м
ПатЕ852
МестоАлбанија - Македонија
Карта

Ова е крајната точка на патот Е852 (Охрид - Струга - Ќафасан) и претставува превој меѓу најјугоисточните делови на планината Јабланица и Охридското Езеро. Превојот се наоѓа на надморска височина од 1.234 метри. Најблиските населени места од албанската страна е селото Лин на истоимениот полуостров во општината Поградец од Горичката и селото Прењас во истоимената општина од Елбасанската област.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Чернев, Бойчо Кралев. През в. Кръстец за Албания, - във: Войнишки сборник на шипченци 1915-1917, Редактирал Тодор Христов, София 1917, с. 141.

41°05′24″N 20°36′27″E / 41.0900° СГШ; 20.6074° ИГД / 41.0900; 20.6074