Прењас

гратче во Либражд, Албанија, недалеку од Охридското Езеро

Прењас (албански: Prrenjas или Përrenjas) — мал град и општина во Албанија. Населението на градот брои 8.257. Се наоѓа во југоисточниот дел на државата во округот Либражд, на неколку километри западно од Лин и брегот на Охридското Езеро.

Прењас
Prrenjas
Поглед кон Прењас
Поглед кон Прењас
Прењас is located in Албанија
Прењас
Прењас
Координати: 41°4′N 20°33′E / 41.067° СГШ; 20.550° ИГД / 41.067; 20.550
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаПрењас
Надм. вис.&10000000000000590000000590 м
Население (2001)
 • Вкупно8,256
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB