Љубе Терзијев (р. 9 мај 1949, Скопје - 2 февруари 2022, Велес) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Љубе Терзијев
Роден 9 мај 1949
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Починал 2 февруари 2022(2022-02-02) (возр. 72)
Велес, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Преку езерото
Јас сум од Титов Велес
Занимање глумец

Филмографија уреди

Терзијев ги остварил следниве филмски улоги,[1]:

Кариера уреди

Терзијев во 1971 година се вработува како глумец во Народниот театар во Штип, и останува до 1975 година. Потоа се вработува во Народен театар "Јордан Хаџи Константинов Џинот" во Велес во 1975 година, каде останува сè до неговото пензионирање во 2014 година. Има остварено голем број на театарски улоги, муѓу кои се издвојуваат: Џими во „Вејка на ветерот“, Јасон во „Медеја“, Ампо во „Чорбаџи Теодос“, Герард во „Младоста пред суд“, Оливер Кромвел во „Кобното тркалце“, Цермонијал Лужин во „Злосторство и казна“, Липовски во „Кукавично јајце“, Чорбаџи Миладин во „Сомнително лице“, Бордир во „Крал Иби“, Жевакин во „Женидба“, Супериус во „Пеш“, Господинот Диманш во „Дон Жаун“, Мисајле во „Ханлет“, Степан во „Предлог за брак“, Господ во „Утешение грешним“, Духот на Едип во „Антигона“ и други...[2]

Наводи уреди

  1. „Ljube Terziev“. IMDb. Посетено на 17 октомври 2023.
  2. „Ненадејно почина актерот Љубе Терзијев“. УМНО. 03.02.2022. Посетено на 17 октомври 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски уреди