Јуриј Михаилович Лужков (руски: Юрий Михайлович Лужков) (21 септември 193610 декември 2019) бил руски политичар, кој беше градоначалник на Москва од 1992 до 2010 година[1].

Јуриј Лужков
Юрий Михайлович Лужков
Роден(а)21 септември 1936
Москва, Руска СФСР
Починал(а)10 декември 2019
Минхен, Германија
НационалностРусин
ПретходникГаврил Попов
НаследникСергеј Собјанин
ПартијаКПСС (1968—1991)
Татковина — Цела Русија (1998—2001)
Единствена Русија (2001—2010)
ВераРуска Православна црква
СопружникМарина Башилова (1958–1989)
Јелена Батурина (од 1991)
ДецаМихаил, Александар, Алеона, Олга

Наводи уреди

Надворешни врски уреди