Јелмшторф (германски: Jelmstorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Јелмшторф
Воденица во Јелмшторф
Воденица во Јелмшторф
Грб на Јелмшторф
Јелмшторф is located in Германија
Јелмшторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 3
Градоначалник Карл-Хајнц Хојкамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,71 км2
Надм. височина 44 м
Население 755 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29585
Повик. бр. 05821
Местоположба на Јелмшторф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°06′8″N 10°31′29″E / 53.10222° N; 10.52472° E / 53.10222; 10.52472Координати: 53°06′8″N 10°31′29″E / 53.10222° N; 10.52472° E / 53.10222; 10.52472

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа помеѓу Биненбител на север и Бад Бевензен на југ, директно на сојузниот автопат Б4. Низ општината поминува реката Илменау.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со општините Биненбител и Алтенмединген, градот Бад Бевензен, како и општината Натендорф.

Општински единициУреди

Кон општината Јелмшторф припаѓаат следниве места:

  • Аденшторф
  • Јелмшторф
  • Брухторф

Во општината се наоѓа и помалото местенце Рокенмиле.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди