Јегхише Тадевосјан

Јегхише Мартироси Тадевосјан (ерменски: Եղիշե Թադևոսյան, 24 септември 1870, Ечмиадзин22 јануари 1936, Тбилиси), бил ерменски сликар поврзан со движењата - Пердевижники и Светот на уметноста. Носител на титулата „Почесен уметник“ на Ерменска ССР во 1935 година.[1]

Јегхише Мартироси Тадевосјан
Tadevosyan EM.png
Роден 24 септември 1870
Ечмиадзин,  Ерменија
Починал 22 јануари 1926
Тбилиси,  Ерменија
Националност Ерменец
Занимање сликар

ЖивотописУреди

Студирал на Лазаријанското училиште, а потоа се запишал на Московската школа за сликарство, скулптура и архитектура. Василиј Поленов бил негов учител и пријател. Дипломирал во 1894 година и наскоро започнал да излага заедно со Пердервижниките[2].

Во 1898 година, тој патувал во Палестина заедно со Поленов анеколку пати пропатувал и на Блискиот Исток. Во 1901 година, тој се преселил од Москва во Тбилиси каде што работел како професор по уметност.

Неговата стилска определба била импресионистичка и поинтилистичка ликовна изразност[3]. Во 1916 година, тој ја основал Унијата на ерменските уметници[4].

По него е именува улица во Ереван и Уметничко училиште во Ечмиадзин.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. YEGHISHE TADEVOSYAN
  2. „TADEVOSYAN“. Архивирано од изворникот на 2019-09-05. Посетено на 2020-04-10.
  3. Painter. He studied at the Lazarian School
  4. YEGHISHE TADEVOSYAN

Надворешни врскиУреди