Јан Питлик е дански ракометен тренер.

БиографијаУреди

КариераУреди

Питлик бил селектор на женската ракометна репрезентација на Данска во периодот 1998-2006 година, а потоа уште еднаш и во периодот 2007-2014 година. Под негово водство, ракометарките на Данска освоиле златен медал на Олимписките игри во 2000 и во 2004 година, биле европски шампиони од 2002 година и европски вице-шампиони од 1998 и 2004 година.

Во февруари 2015 година, Питлик бил ангажиран во ЖРК „Вардар“ во својство на тренер-консултант.[1], додека од 2016 година е тренер на Оденсе.

НаводиУреди

  1. „Питлик е нов дански тренер во Стручниот штаб на ЖРК Вардар“, Дневник, година XIX, број 5691, петок, 13 февруари 2015, стр. 22.