Ѓуешево (бугарски: Гюешево) — село во Западна Бугарија, се наоѓа во општината Ќустендил во Ќустендилската Област. Има население од околу 186 жители (2022).[1]

Ѓуешево
Гюешево
село
Железничката станица во Ѓуешево
Железничката станица во Ѓуешево
Ѓуешево is located in Бугарија
Ѓуешево
Ѓуешево
Местоположба на Ѓуешево во Бугарија
Координати: 42°14′19.57″N 22°28′32.93″E / 42.2387694° СГШ; 22.4758139° ИГД / 42.2387694; 22.4758139
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендил
ОпштинаЌустендил
Управа
 • ГрадоначалникОгњан Атанасов (Партијата на зелените)
Површина
 • Вкупна17,256 км2 (6,663 ми2)
Надм. вис.&10000000000000938000000938 м
Население (2022)
 • Вкупно186
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2570
Повик. бр.+359 07925

Географија

уреди

Селото се наоѓа во планински регион, во географската област Каменица, во северните ограноци на планината Осогово, на околу 950 m надморска височина. Гуешево е оддалечено 20,5 км по пат и 34 км железнички од регионалниот центар Ќустендил. Тоа е крај на железничката линија Софија - Ќустендил. Во близина на селото е најголемиот граничен премин на бугарско-македонската граница. Македонскиот премин се нарекува Деве Баир.

Историја

уреди

Селото Ѓушево е стара средновековна населба заведена во османлискиот даночен регистар од 1570-1572 година под името Гувешево како султански хас во нахијата Улаџа (Ќустендил) на Ќустендилскиот санџак со 28 домаќинства и 28 ергени. Во регистар од 17 век, Гуешево е заведено како рударска населба со 17 христијански семејства.

Во 1910 година, во Гуешево била отворена големата зграда на железничката станица, изградена и за царина и за граничен премин. На почетокот на 21 век, многу блиску до железничката станица, изградена е нова зграда за железничка царина, која со децении не се користи бидејќи не е во функција Паневропскиот транспортен коридор VIII. Низ бугарскиот дел под Деве Баир во периодот 1941-1944 година бил ископан железнички тунел.

Наводи

уреди