Ѓер

(Пренасочено од Ѓор)

Ѓер (унгарски: Győr, германски: Raab, словачки: Ráb) е шести по големина град во Унгарија. Ѓор е значајно средиште на Западно прекуданвскиот регион како и главен административен центар на унгарскиот округ Ѓор-Мошон-Шопрон.

Ѓер
Плоштадот Сечени
Плоштадот Сечени
Знаме на ЃерГрб на Ѓер
Ѓер is located in Унгарија
Ѓер
Ѓер
Координати: 47°41′03″N 17°38′06″E / 47.68403° СГШ; 17.63507° ИГД / 47.68403; 17.63507
Држава Унгарија
ОкругЃор-Мошон-Шопрон
Управа
 • ГрадоначалникЖолт Боркаи
Површина
 • Вкупна174,61 км2 (6,742 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно128,808
 • Густина730,71/км2 (189,250/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9000
Повик. бр.96

Градот има население од 128.808 луѓе според податоците од 2008 година.

Географија

уреди

Градот се наоѓа во северозападниот дел на Унгарија, оддалечен само 20 км од границата со Словачка. Од главниот град на државата - Будимпешта е оддалечен 125 км северозападно. Со Будимпешта е поврзан со добри сообраќајни врски - магистралната пруга Будимпешта - Виена со крак за Братислава, како и современиот автопат М1.

Ѓор се наоѓа во северозападниот дел на Панонската низина, во рамничарскиот предел. Климата во градот е умереноконтинетална. Градот излегува на реката Мосон, притока на Дунав, која исто така е и границата со Словачка (20 км северно).

Население

уреди

Ѓор денеска има население од околу 130.000 луѓе и е шеститот град по големина во држава (но, прв по најголемиот раст на населението во последните 2 децении). Населението во градот во последните години постојано расте благодарение на зголемување на економијата на многу значајна работна врска Будимпешта - Братислава - Виена.

Најголем број од населението во градот го сочинуваат Унгарците - 95%. Според вероисповеда најголем број на луѓе во градот се католици. Некогашното еврејско и германско население денеска не постои.

Галерија

уреди

Интернационални врски

уреди

Збратимени градови

уреди

Ѓор е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Официальный сайт города Брянска“ (руски). Admin.bryansk.ru. Архивирано од изворникот на 2008-02-14. Посетено на 2009-07-08.

Надворешни врски

уреди