Меѓународен аеродром Киев

Аеродромот Киев (украински: Міжнародний аеропорт Київ) е аеродром кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Меѓународен аеродром Киев

Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни)
IATA: IEVICAO: UKKK
Преглед
Тип Public
Опслужува Киев Украина
Место југозападно од Киев
Надм. вис. 587 ft / 179 m
Координати 50°24′6″N 30°27′6″E / 50.40167° N; 30.45167° E / 50.40167; 30.45167Координати: 50°24′6″N 30°27′6″E / 50.40167° N; 30.45167° E / 50.40167; 30.45167
Писти
Насоченост Должина Површина
ft m
08/26 7,579 2,310 бетон
Статистики (2011)
патници 700,000

Аеродромот се наоѓа 8 километри југозападно од центарот на Киев. Аеродромот има меѓународен статус, и главно се користи за домашни летови. Една од неговите писти има должина од 2.310 метри и ширина од 45 метри.