What's My Name?“ е песна на барбадоската пејачка Ријана, дел од нејзиниот петти студиски албум Loud (2010). Вклучувајќи „гостин“ вокали од канадскиот рапер Дрејк, песната беше издадена како втор сингл од Loud на 29 октомври 2010 преку Def Jam Recordings (Universal Music). Со типичен Р&Б призвук песната е продуцирана од норвешкото дуо Старгејт и напишана заедно со Истер Дин, Трејси Хејл и Дрејк. „What's My Name?“ за првпат беше промовирана преку американските радија на 26 октомври 2010.

„What's My Name?“
Сингл од Ријана и Дрејк
од албумот Loud
Издаден 29 октомври 2010
(види историја на издавање)
Формат ЦД сингл, дигитално подигнување
Снимен 2010
Roc the Mic Studios,
(Њујорк, САД);
Westlake Recording Studios,
(Лос Анџелес, Калифорнија)
Жанр Електро, Р&Б, ска
Должина 4:23
Издавачка куќа Def Jam
Композитор Микел Ериксен, Тор Хермансен, Истер Дин, Трејси Хејл, Обри Грахам
Продуцент Старгејт

Според музичките критики оваа песна претставува вокано најдобрата која Ријана ја имала до денеска, поради нејзината романтична природа како и сексуалните тоново. Негативни критики единствено дојдоа за текстот на Дрејк, кој вклучува сексуална споредба на корен од сексуалната позиција 69. Песната претставуваше комерцијален успех, со тоа што се искачи на врвот на американскиот Billboard Hot 100, давајќи и го на Ријана нејзиниот трет број 1 сингл за 2010 (од четири), како и нејзиниот осми од девет песни во нејзината кариера. Песната исто така е и првиот број 1 сингл за Дрејк.[1] Песната исто така беше популарна и во Франција, Ирска, Нов Зеланд, Норвешка, Шкотска и Велика Британија.

Музичкото видео за песната, кое е дел на режисерот Филип Анделмен,[2] вклучува романтична приказна меѓу Ријана и Дрејк во една продавница заедно со романтични сцени и Ријана одејќи низ Менхетн, Њујорк. „What's My Name?“ исто така беше промовирана и со живи изведби во двете страни на Атлантикот, вклучувајќи ги Saturday Night Live[3][4] во Америка и седмата сезона на популарното музичко шоу X-Factor во Велика Британија.[5]

Табели и награди уреди

Табели уреди

Табела (2010) Највисоко
место
Австралија 18
Австрија 13
Белгија (Фландрија) 28
Белгија (Валонија) 40
Американски Bilboard Hot 100 1
Чешка Република 36
Данска 19
Европа ТОП 100 1
Франција 16
Германија[6] 12
Унгарија 1
Република Ирска 1
Италија 8
Норвешка 4
Канада 5
Холандија 20
Нов Зеланд 3
Шкотска 1
Словачка 3
Шпанија 47
Шведска 20
Швајцарија 13
Велика Британија 1
Американски Billboard Dance Chart 6
Американски Billboard Pop Songs 4
Американски Adult Pop Songs 32

Сертификати уреди

Држава Сертификат
Австралија Платина[7]
Нов Зеланд Златен диск[8]
Швајцарија Златен диск[9]
САД 2× Платина[10]

Историја на издавање уреди

Држава Датум Формат Издавачка куќа
САД[11][12] 26 октомври 2010 Радио Def Jam Recordings
Австралија[13] 29 октомври 2010 Дигитално подигнување Universal Music
Бразил[14]
Франција[15]
Нов Зеланд[15]
Шпанија[15]
Канада[16] 1 ноември 2010
САД[17] Def Jam Recordings
САД[18] 23 декември 2010 Ремикси ЕП
Велика Британија[19] 13 декември 2010 Дигитално подигнување Mercury Records
Германија[20] 21 јануари 2011 ЦД сингл Universal Music

Наводи уреди

 1. Trust, Gary (11 November 2010). „Weekly Chart Notes: Rihanna, Mariah Carey, Michael Jackson – Chart Beat | Billboard.com“. Billboard. Посетено на 12 November 2010.
 2. Montgomery, James (September 27, 2010). „Rihanna Shoots Video For Loud Track 'What's My Name?'. MTV News. United States. Посетено на October 23, 2010.
 3. Sadao (2010-10-15) Rihanna Teams Up With Drake For New Single, What's My Name, ryanseacrest.com, retrieved 2010-10-23.
 4. WSJ Staff. 'Saturday Night Live' with Jon Hamm, Rihanna: SNL's Best Bits“. Speakeasy. Wall Street Journal]] Blog. Посетено на 1 November 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. Up for Discussion Jump to Forums. „Rihanna Performs On 'X-Factor,' Flashes The Papparazzi - The Juice“. Billboard.com. Посетено на 2010-12-21.
 6. „charts.de“. charts.de. 2010-11-15. Архивирано од изворникот на 2012-10-03. Посетено на 2011-02-22.
 7. „Top 50 Singles Chart“. (G) in Brackets. ARIA - Australian Recording Industry Association Ltd. Посетено на 27 December 2010.
 8. „Latest Gold / Platinum Singles - RadioScope New Zealand“. Radioscope.net.nz. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2010-12-21.
 9. Steffen Hung. „The Official Swiss Charts and Music Community“. Swisscharts.com. Посетено на 2011-02-22.
 10. „Week Ending Jan. 23, 2011: Songs: Mars Attacks - Yahoo! Chart Watch“. New.music.yahoo.com. 2011-01-23. Архивирано од изворникот на 2012-08-25. Посетено на 2011-01-31.
 11. Top 40/M Future Releases „Mainstream Hit Songs Being Released And Their Release“ Проверете ја вредноста |url= (help). Allaccess.com. Посетено на November 3, 2010.
 12. „Radio Industry News, Music Industry Updates, Arbitron Ratings, Music News and more!“. FMQB. Архивирано од изворникот на 2017-02-20. Посетено на 2010-12-21.
 13. „iTunes Store“. Itunes.apple.com. Посетено на 2010-12-21.
 14. „UOL Megastore – Rihanna – What's My Name?“. uol.com.br. Архивирано од изворникот на 2012-10-03. Посетено на 2010-11-25.
 15. 15,0 15,1 15,2 „iTunes Store“. Itunes.apple.com. Посетено на 2010-12-21.
 16. „iTunes Store“. Itunes.apple.com. Посетено на 2010-12-21.
 17. Amazon Mp3. „What's My Name?: Rihanna: MP3 Downloads“. Amazon.com. Посетено на 2010-12-21.
 18. „Rihanna - What's My Name? Remixes“. masterbeat.com. 2010-12-23. Посетено на 2010-12-25.
 19. hmvdigital UK. „hmvdigital UK - What's My Name? by Rihanna / Drake“. hmvdigital.com. Посетено на 2011-01-31.
 20. „What's My Name - CD Single - Germany“. Amazon. Amazon.de. Посетено на 2011-01-16.

Надворешни врски уреди