Обри Дрејк Грахам (англиски: Aubrey Drake Graham; роден на 24 октомври 1986), познат под мононимот Дрејк (Drake) ― канадски изведувач и глумец. Тој стана познат за играње на ликот Џими Брукс на телевизиската серија Degrassi: The Next Generation. Тој направи песна со Rita Ora и The Weeknd. Во јуни 2009 Грахам потпишал снимачки договор со продуцентската куќа на Лил Вејн Young Money Entertainment.[1] Неговиот прв албум Thank Me Later бил издаден на 15 јуни 2010 и дебитирал на првото место на Billboard 200.[2] Албумот до сега има добиено платина во САД. Неговиот втор студиски албум ќе го издаде во март или април 2011 под насловот Take Care.

Дрејк
Родено имеОбри Дрејк Брахам
Роден(а)24 октомври 1986
Торонто, Онтарио, Канада
ЖанровиХип-хоп, R&B], поп
ЗанимањаГлумец, рапер, пејач
Период на активност2001–сегашност(актер) 2006–сегашност (рапер)
ИздавачиUniversal Motown, Young Money, Cash Money
СоработнициЛил Вејн, Ријана
Мреж. местоhttp://www.drakeofficial.com
Дрејк настапувајќи во јули 2016 година.

Грахам има работено со неколку хип-хоп артисти како Лил Веј, Јанг Џи-Зи, Кејни Вест, Еминем и Џеј-Зи. Познат е и по соработката со Ријана во песната „What's My Name?“ вклучена во петтиот албум на Ријана Loud која воедно е и првиот негов #1 хит во САД и Велика Британија, додека деветти и петти на Ријана.

Наводи уреди

  1. Brown, Charley (June 29, 2009). „Drake Signs To Young Money / Universal Motown“. WeLiveThis.com.
  2. Jason (November 9, 2009). „Lil Wayne Say's Drake's New Album Is Done“. Rap Basement. Посетено на November 26, 2009.