U Лебед пулсирачка промнелива ѕвезда од видот на Мириди, во соѕвездието Лебед.[3]

U Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 19м &1000000000000003660000036,60с
Деклинација +47° 53′ &1000000000000003909000039,09″[1]
Особености
Спектрален тип C9,2e[1]
B−V Боен показател 3,310±0,510[2]
Променлив тип Мирида[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)10,0±0,9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,980 ± 0,097 млс/г
Дек.: 3,153 ± 0,096 млс/г
Паралакса (π)1.3039 ± 0.0549 млс
Оддалеченост2.500 ± 100 сг
(770 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
U Cyg, BD+47 3077, HIP 100219, SAO 49477
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

U Лебед ја менува својата привидна величина во распонот од 5,9 до 12,1 во период од 463,24 денови.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (5 April 2017). „Basic data: V* U Cyg – Carbon Star“.
  2. van Leeuwen (2007). „Hipparcos, the New Reduction“. Посетено на 5 April 2007.
  3. 3,0 3,1 3,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (5 April 2017). „U Cyg“. The International Variable Star Index.