Месје 102

(Пренасочено од NGC 5866)

NGC 5866леќеста галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Месје 102


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 6 м 29,4 с
Деклинација +55° 45' 49"
Положбен агол 128°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,5' x 3,1'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена април 1781
Други ознаки M 102, UGC 9723, MCG 9-25-17, CGCG 274-16, IRAS 15051+5557

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5866 се споменува и како M 102, UGC 9723, MCG 9-25-17, CGCG 274-16, IRAS 15051+5557.

Откривање

уреди

Телото е откриено на април 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5866 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] NGC 5866 има привидни димензии од 6,5' х 3,1'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 6 м 29,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 45' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 128°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5866 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53933. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 50; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3864. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1096.

 
Слика од Месје 102 сликана со вселенскиот телескоп Хабл

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди