NGC 5299ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5299
Кентаур
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 50 м 48 с
Деклинација -60° 24' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвездено јато
Морфолошки вид *Cloud
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки ESO 133-?5

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5299 се споменува и како ESO 133-?5.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5299 е од видот *Cloud.[1] NGC 5299 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 50 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 24' 0".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9004. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди