Кентаур A

пекулијарна галаксија во соѕвездието Кентаур
(Пренасочено од NGC 5128)

Кентаур A (NGC 5128 или Колдвел 77) — леќеста галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Кентаур A
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 25 м 29 с
Деклинација -43° 0' 58""
Положбен агол 35°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
6,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 25,7' x 20'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 29 април 1826
Други ознаки ESO 270-9, MCG -7-28-1, Arp 153, IRAS 13225-4245, AM 1322-424, PRC C-45, Centaurus A

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5128 се споменува и како Caldwell 77, ESO 270-9, MCG -7-28-1, Arp 153, IRAS 13225-4245, AM 1322-424, PRC C-45, Centaurus A.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 29 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5128 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,8, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 5128 има привидни димензии од 25,7' х 20'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 25 м 29 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 0' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 35°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5128 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46957. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 403; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7795. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди

Координати:   &1000000000000001300000013ч &1000000000000002500000025м &1000000000000027600000027,6с, −&1000000000000004300000043° &1000000000000000100000001′ &1000000000000000900000009″