Кутија за Накит (ѕвездено јато)

расеано ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Крст
(Пренасочено од NGC 4755)

Кутија за Накит (NGC 4755, Колдвел 94 / C94 или Капа Јужен Крст) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Крст, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Кутија за Накит
A Snapshot of the Jewel Box cluster with the ESO VLT.jpg
NGC 4755 од телескопот VLT
Автор: ESO
Податоци (епоха J2000)
СоѕвездиеЈужен Крст
Ректасцензија12ч 53м &1000000000000004200000042с[1]
Деклинација−60° 22.0′[1]
Оддалеченост6,4 исг[2] (1,968 кпс[3])
Физички карактеристики
МасаM
Полупречник-
Старост16 мг[3]
Знаменитости-
Други назнакиNGC 4755,[1] Хершелова Кутија за Накит,[1]
јато Капа Јужен Крст,[1] Колдвел 94[4]
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4755 се споменува и како OCL 892, ESO 131-SC16, Jewel Box, Kappa Cru cluster.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4755 е од видот I3r.[5] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2 mag.[6] NGC 4755 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[6]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 53 m 39 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 21' 42"".[7]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4755 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 429; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8989. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 4755. конс. 2006-12-14. 
  2. „WEBDA Open cluster“. Results for NGC 4755. конс. 2007-01-12. 
  3. 3,0 3,1 Kaltcheva, N.; Golev, V.; Moran, K. (2013 г). Massive Stellar Content of the Galactic Supershell GSH 305+01-24. „Astronomy & Astrophysics“ том  562: A69. doi:10.1051/0004-6361/201321454. Bibcode2014A&A...562A..69K. 
  4. „Deepsky Observer Companion Database“. Results for NGC 4755. конс. 2013-06-08. 
  5. Запис за Кутија за Накит (ѕвездено јато) на НАСА (англиски)
  6. 6,0 6,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди