NGC 4656 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4656


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 43 m 58,1 s
Деклинација +32° 10' 11""
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 15,3' x 2,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 20 март 1787
Други ознаки UGC 7907, MCG 5-30-66, CGCG 159-65, IRAS 12417+3228, KCPG 350B, FGC 174A, KUG 1241+324

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4656 се споменува и како UGC 7907, MCG 5-30-66, CGCG 159-65, IRAS 12417+3228, KCPG 350B, FGC 174A, KUG 1241+324.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4656 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 mag/arcmin2.[2] NGC 4656 има привидни димензии од 15,3' х 2,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 43 m 58,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 10' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4656 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42863. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2531. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 64.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди