NGC 4587 е леќеста галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4587


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 38 m 35,3 s
Деклинација +2° 39' 28""
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Јохан Пализа
Откриена 17 април 1882
Други ознаки UGC 7805, MCG 1-32-123, CGCG 42-188, VCC 1763

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4587 се споменува и како UGC 7805, MCG 1-32-123, CGCG 42-188, VCC 1763.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 17 април 1882 година од страна на Јохан Пализа, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 12 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4587 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4587 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 38 m 35,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 39' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4587 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42253. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 292. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди