NGC 4546елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4546


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 35 м 29,5 с
Деклинација -3° 47' 35""
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
10,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 29 декември 1786
Други ознаки MCG -1-32-27, UGCA 288

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4546 се споменува и како MCG -1-32-27, UGCA 288.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 29 декември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4546 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] NGC 4546 има привидни димензии од 3,3' х 1,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 29,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -3° 47' 35"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4546 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41939. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4951. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1405.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди