NGC 3056спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3056


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 5 м 39,5 с
Деклинација + 80° 17' 7"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBdm
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 септември 1802
Други ознаки UGC 5404, MCG 14-5-10, DDO 67, CGCG 364-15, IRAS 09596+8032

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3056 се споменува и како UGC 5404, MCG 14-5-10, DDO 67, CGCG 364-15, IRAS 09596+8032.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 септември 1802 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3056 е од видот SBdm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 3056 има привидни димензии од 2,2' х 1,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 5 м 39,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 80° 17' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3056 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29296. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 8; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6616. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 59.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди