NGC 2503спирална галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2503


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 0 м 36,8 с
Деклинација + 22° 24' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 17 февруари 1865
Други ознаки UGC 4158, MCG 4-19-19, CGCG 118-41, KARA 222
NGC 2503 — спирална галаксија во соѕвездието Рак
NGC 2503 — спирална галаксија во соѕвездието Рак

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2503 се споменува и како UGC 4158, MCG 4-19-19, CGCG 118-41, KARA 222.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 17 февруари 1865 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2503 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 2503 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 0 м 36,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 22° 24' 0".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2503 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22453. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 140; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1388. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 226.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди