Morphine (музичка група)

Морфин e алтернативна рок група од Соединетите Држави создадена од Марк Сендмен, Дана Коли и Џером Дупри во Кембриџ, Масачусетс во 1989 година. По петте успешни албуми и широко гостување, тие се распаѓаат откако водечкиот вокалист Сандман умрел од срцев удар на сцената во Палестрина, Италија, на 3 јули 1999 година. Основачките членови се преуредиле во групата Vapors of Morphine, одржувајќи голем дел од оригиналниот стил и звук.

Morphine
ПотеклоКембриџ, Масачусетс, Соединетите Држави
Жанр(ови)Алтернативен рок, блуз рок,[1] рокенрол[2]
Години на активност1989–1999
Продукциска куќа/ќиRykodisc, DreamWorks Records
Поранешни членовиМарк Сендмен
Дана Коли
Џером Дупри
Били Конвеј

Морфин комбинирале блуз и џез елементи со повеќе традиционални рок аранжмани, давајќи му на бендот необичен звук. Сендман карактеристично пеел во „опуштен глас“,[3] а неговото текстописство било видно влијание на ритамот. Самиот бенд ја создал етикетата „низок рок“ за да ја опишат нивната музика, што вклучувала „минималистички, низок звук што можеше лесно да стане штос: „моќно трио“ не изградено околу звукот на електрична гитара. Наместо тоа, Морфин го проширил својот извонреден речник на секој албум. “ [4]

Бендот уживал позитивно критичко оценување, но наишол на комбинирани резултати комерцијално. Во САД бендот бил прифатен и промовиран од инди рок- заедницата, вклучувајќи јавни и колеџ радиостаници и МТВ 120 минути, на кои бендот некогаш гостувал, но добил мала поддршка од комерцијални рок радио и други музички телевизиски програми. Ова ја ограничило нивната главна изложеност и поддршка во матичната земја, додека на меѓународно ниво тие имале висок успех, особено во Белгија, Португалија, Франција и Австралија .

Дана Колеј изведува со постхуманус Членови на Морфин проект во 2011

Членови на групатаУреди

 • Марк Сендман - 2-жичен слајд бас, вокал, орган, тритар (3-жици слајд гитара), гитара, пијано (1989-1999, починал 1999 година)
 • Дана Коли - баритон сакс, тенокс сакс, двоен сакс, триаголник, поддршка на вокал (1989-1999)
 • Џером Дјупри - тапани, ударни (1989–1991, 1991–1993, 1998–1999)
 • Били Конвеј - тапани, ударни (1991, 1993-1999)

ИнструментиУреди

Инструментацијата на Морфин била невообичаена за рок група: основниот инструмент на Сендман била дво-жичена бас гитара (со жиците обично се подесува на 5-ти или октава интервал) свирел со слајд; како и да е, на записите на групата тој додал финеси на гитара, пијано, електронски орган и други. Коли свирел првенствено баритон саксофон, заедно со софран или тенор саксофони и ретко бас саксофон, а понекогаш свирел и два саксофони одеднаш.

ДискографијаУреди

Студио албуми
Албуми во живо
Компилации

Синглови
 • "Buena" (1993)
 • "Thursday" (1993)
 • "Sharks" (1994)
 • "Cure for Pain" (1994)
 • "Super Sex" (1995)
 • "Honey White" (1995)
 • "Early to Bed" (1997)
 • "Murder for the Money" (1997)
 • "Eleven O'Clock" (1999)

НаводиУреди

 1. Smith, Larry (21 јули 1999). „Exit the Sandman“. Salon.
 2. „Morphine“. Allmusic.
 3. Matt Ashare (1994-05-27). „Morphine's addictive music is seducing a phalanx of fans“. The Boston Phoenix. Архивирано од изворникот на 2008-05-15. Посетено на 4 април 2020.
 4. Greg Kot. „Morphine discography“. TrouserPress.com. Посетено на 4 април 2020.

Надворешни врскиУреди