"Losing Grip" е четвртиот и последниот сингл (освен во Австралија и Нов Зеланд каде песната "Mobile" е издадена) од албумот Let Go на Аврил Лавињ. Издаден е во доцна spring во 2003 по успехот на "I'm With You". Песната е напишана од Аврил Лавињ и Клиф Магнес. Има повеќе гранџ звук отколку другите песни на Let Go [2]. Аврил ја изведувала песната "Losing Grip" на Џуно Наградите од 2003. Во песната се за работи за "губењето на грипот" на Лавињ со нејзиниот дечко. Синглот добил златна сертификација од RIAA на 22 септември 2003.[3]

„Losing Grip“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Let Go
Издаден 1 април 2003 (САД)
30 јуни 2003 (Европа)
Текстописец Аврил Лавињ, Клиф Магнес
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл, компактна касета
Снимен 2010
Жанр Пост-гранџ,[1] алтернативен рок,[1] гранџ[2]
Должина 3:52
Издавачка куќа Arista
Продуцент Клиф Магнес
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"I'm With You"
(2002)
"Losing Grip"
(2003)
"Don't Tell Me"
(2004)

Музичко видео

уреди

Музичкото видео ја покажува Лавињ која изведува пред голема публика. Од време на време се покажуваат снимки од неа како пробива пат меѓу многу луѓе. Исто така има и сцено кога Лавињ ќе скокне во публиката. Публиката ја вежбала оваа постапка на други луѓе пред да дојде Лавињ.

Музичкото видео е режирано од Лиз Фриедландер.

Оценки

уреди

Кристина Саракено од Allmusic кажала дека "Losing Grip" и дозволувала на Лавињ да ја "покаже" својата гласовна можност за време на "експлозивниот рок рефрен".[4] Сал Синкуемани од Slant магазинот ги споредила вокалите на Лавињ со канадската пејачка-текстописец Аланис Моризет.[5]

На AOL Radio, "Losing Grip" од гледачите била изгласана за десетта најдобра песна на Лавињ.[6]

Награди

уреди

"Losing Grip" е номиниран за Греми Награди за Најдобра Женска Рок Вокална Изведба, но наградата ја освоила песната "Steve McQueen" од Шерил Кроу.

Година Церемонија Награда Резултат
2003 Канадски Радио Музички Награди Најдобро Ново «Рок/Алтернативно» Соло Победа
Награда за Избор на Обожавателите Номинација
2004 Награди Греми[6] Најдобра Женска Рок Вокална Изведба Номинација

Список на песни

уреди

Австралиски ЦД сингл

 1. "Losing Grip" (Албум верзија)
 2. "I'm With You" (Живо)
 3. "Unwanted" (Живо)
 4. "Losing Grip" (Музичко видео)

ОК сингл

 1. "Losing Grip" (Албум верзија)
 2. "Losing Grip" (Живо)
 3. "Naked" (Живо)
 4. "Losing Grip" (Музичко видео)

Француски ЦД сингл

 1. Losing Grip
 2. Losing Grip (Живо)

САД, Австралиски и ОК промо

 1. "Losing Grip" (Албум верзија)

Табели

уреди
Табела (2003) Највисока
позиција
Австралија[7] 20
Австрија[7] 40
Белгија (Фландрија)[7] 48
Белгија (Валонија) 4
Холандија[7] 8
Германија[7] 43
Ирска[7] 18
Швајцарија[7] 49
ОК[7] 22
САД ARC Chart Top 40 6
САД Билборд Хот 100[7] 64
Хонгконг 1
Токио 12

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Avril Lavigne - Losing Grip“. Посетено на 5 August 2010.
 2. 2,0 2,1 Kot, Greg (13 November 2004). „Avril Lavigne blossoming“. Chicago Tribune. Посетено на 30 January 2011. Her music touched familiar bases, ranging from coffeehouse folk (a solo acoustic version of "Tomorrow") to grunge ("Losing Grip") Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 3. „RIAA Gold and Platinum“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 5 August 2010.
 4. Saraceno, Christina. „Let Go: Avril Lavigne“. Allmusic. Посетено на 7 August 2010.
 5. Cinquemani, Sal. „Slant Magazine Review“. Посетено на 7 August 2010.
 6. 6,0 6,1 Cheung, Nadine. „Top 10 Avril Lavigne Songs“. AOL Radio. Архивирано од изворникот на 2011-01-15. Посетено на 15 January 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „radioblog“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 7,7 7,8 (англиски)Успех на синглот на табелите

Надворешни врски

уреди