V1671 Лебед — вртежна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,44.

V1671 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000003200900000032,009с
Деклинација +31° 16′ &1000000000003593100000035,931″
Особености
Спектрален тип B2V
B−V Боен показател -0.162
Променлив тип Вртежна променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.00±4.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 5,479 ± 0,088 млс/г
Дек.: 3,598 ± 0,084 млс/г
Паралакса (π)1.5292 ± 0.0506 млс
Оддалеченост2.130 ± 70 сг
(650 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V1671 Cyg, BD+30 3645, HIP 96362, SAO 30 3645
Наводи во бази
SIMBAD— податоци