Even Flow (песна од Pearl Jam)

Even Flow“ — песна од американска рок група Pearl Jam. Стиховите на песната се напишани од вокалистот Еди Ведер а и музика е напишана од гитаристот Стоун Госард.„Even Flow“ била издадена во 1992 година и е втора по ред на деби албумот на Pearl Jam, Ten (1991). Песната стигнала на трето место на Billboard Mainstream Rock Tracks.

"Even Flow"
Податотека:Evenflow.jpg
Сингл на Pearl Jam
од албумот Ten
B-страна"Dirty Frank" / "Oceans" (ремикс)
Пуштенаприл 6 1992 (1992-04-06)
ФорматCD сингл, касета, Грамофонска плоча
Снимен27 март – 26 април 1991 во London Bridge Studio како верзија од албумот (Ten)
јануари 1992 во London Bridge Studio(видео верзија)
Жанргранџ[1], хард рок, фанк рок
Должина4:54
КомпанијаЕпик Рекордс
Текстописец/иЕди Ведер, Стоун Госард
ПродуцентРик Парашар, Pearl Jam
Pearl Jam singles chronology
Alive
(1991)
Even Flow
(1992)
Jeremy
(1992)
Ten track listing
"„Once“"
(песна бр. 1)
Even Flow
(песна бр. 2)
"„Alive“"
(песна бр. 3)
Звучен извадок
Податотека:Evenflow.ogg
Музичко видео
"Even Flow" на YouTube

Ремиксверзии на песната биле вклучени во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam во 2004 година, Rearviewmirror (1991-2003) и во 2009 година. Песната стаигнала на место број 16 на Billboard Mainstream Rock Tracks.

Наводи уреди

  1. Danaher, Michael (August 4, 2014). „The 50 Best Grunge Songs“. Paste (magazine). Архивирано од изворникот на 2016-03-20. Посетено на 2017-09-06. Text "Paste]]" ignored (help)

Надворешни врски уреди