Alive (песна од Pearl Jam)

Alive “ — песна од американска рок група Pearl Jam. Стиховите на песната се напишани од вокалистот Еди Ведер. „Alive“ била издадена во 1991 година и е трета по ред на деби албумот на Pearl Jam, Ten (1991). Песната потекнува од инструменталната песна позната под името „Dollar Short“ и била вклучена на демо-снимка со надеж дека ќе се најде пејач за нејзина изведба[3]. Вокалистот Еди Ведер добил копија од снимката и напишал стихови кои опишуваат човек кој за времето кога му било кажано дека човекот за кој мислел дека му бил татко, всушност не бил неговиот биолошки родител[4].

"Alive"
Сингл на Pearl Jam
од албумот Ten
B-страна"Once"/"Wash"
Пуштен7 јули 1991[1]
ФорматCD сингл, касета, Грамофонска плоча
Снименјануари 29 1991 (1991-01-29) во London Bridge Studio во САД и јуни 1991 (1991-06) во Ridge Farm Studios во Доркинг, Обединето Кралство
Жанргранџ[2]
Должина5:40
КомпанијаЕпик Рекордс
Текстописец/иЕди Ведер, Стоун Госард
ПродуцентРик Парашер, Pearl Jam
Pearl Jam singles chronology
Alive
(1991)
Even Flow
(1992)
Ten track listing
"„Even Flow“"
(песна бр. 2)
Alive
(песна бр. 3)
"„Why Go“"
(песна бр. 4)
Музичко видео
"Alive" на YouTube

Ремиксверзии на песната биле вклучени во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam во 2004 година, Rearviewmirror (1991-2003) и во 2009 година. Песната стаигнала на место број 16 на Billboard Mainstream Rock Tracks.

Наводи

уреди
  1. https://pearljam.com/music/album/alive
  2. Michael Danaher (August 4, 2014). „The 50 Best Grunge Songs“. Paste Magazine. Архивирано од изворникот на 2016-03-20. Посетено на 2017-09-06. Text "Paste]]" ignored (help)
  3. Pearlman, Nina. "Black Days". Guitar World. December 2002.
  4. Crowe, Cameron (1993-10-28). „Five Against the World“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на June 19, 2007. Посетено на 2007-06-23.

Надворешни врски

уреди