Oceans (песна од Pearl Jam)

Oceans“ — песна од американска рок група Pearl Jam. Стиховите на песната се напишани од вокалистот Еди Ведер а музиката на басистот Џеф Амент и Стоун Госард. „Oceans“ била издадена во 1992 година како четврти сингл од деби албумот на Pearl Jam, Ten (1991).

„Oceans“
Single од Pearl Jam
од албумот Ten
B-side
  • "Why Go" (живо)
  • "Deep" (живо)
  • "Alive" (живо)
Пуштена7 декември 1992
Снимена
  • 27 март  – 26 април 1991
  • јуни 1991
Студио
Должина2:41
МаркаЕпик Рекордс
Песнописец
Продуцент(и)
Pearl Jam ― синглова хронологија
"Jeremy"
(1992)
"Oceans"
(1992)
"Go"
(1993)
Музичко видео
"Oceans" на YouTube

Наводи уреди

Надворешни врски уреди