Among Us

видеоигра од 2018 година

Among Us (македонски: Меѓу нас, се чита: Амонг ас) — повеќеиграчка видеоигра развиена од американското играчко студио Innersloth, а потоа објавена за iOS и андроид во јуни 2018 година, и за Windows во ноември 2018 година. Во декември 2020 г., поради големиот пораст на популарноста, играта станала достапна на Nintendo Switch, а исто така и за PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One и Xbox Series X/S. Самостојна VR-верзија на играта — Among Us VR — ќе биде објавена за Meta Quest 2, SteamVR и PlayStation VR, и ја развива Schell Games.[4]

Among Us

Изработувач(и) Innersloth
Издавач(и) Innersloth
Дизајнер(и) Маркус Бромандер
Програмер(и) Форест Вилард
Уметник(ци) Маркус Бромандер
Композитор(и) Маркус Бромандер
Погон Unity
Подлоги
Датум на издавање
 • Android, iOS
 • 15 јуни 2018
 • Windows
 • 16 ноември 2018[1]
 • Nintendo Switch
 • 15 декември 2020[2]
 • PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
 • 14 декември 2021[3]
Жанр(ови) друштвена игра
инди-игра
Режим(и) повеќеиграчки

Играта била вдахната од друштвената игра со улоги „Мафија“ со детективска приказна, како и од научнофантастичниот филм на ужаситеНешто“. Играчите по случаен избор се поделени во две екипи: Членови на екипажот (англ. crewmates) и Предавници (англ. imposters — самозванци) скриени меѓу нив. Членовите на екипажот не знаат кој од нивните другари е предавникот и можат да „исфрлат“ кој било лик со гласање, обидувајќи се да ги утврдат предавниците со помош на заклучоци. Членовите на екипажот победуваат ако успеат да се ослободат од предавниците или барем да ги завршат сите задачи со загатки што им се нудат; предавниците победуваат ако успеат скришум да убијат доволно членови на екипажот без да бидат фатени или ако успеат да извршат голема саботажа, како што е топење на реакторот или прекинување на снабдувањето со кислород. Има 4 места за избор на играње — тоа се: The Skeld, MIRA HQ, Polus, The Airship.[5]

Играчки процес уреди

Играчите се приклучуваат на лобито организирано од еден играч. Домаќинот ги приспособува поставките на играта како бројот на предавници (до тројца), картата и разни други параметри за играчкиот процес. Откако ќе се приклучат доволно играчи (од 4 до 15), домаќинот ја започнува играта.[6] На играчите им се доделуваат улоги — или како членови на екипажот (англ. Crewmate) или како предавници (англ. Imposter, буквален превод: Самозванец). Целта на членовите на екипажот е да ги завршат задачите и да ги утврдат предавниците. Целта на предавниците е да ги отстранат членовите на екипажот и да ги саботираат нивните напори без да бидат фатени.

Членовите на екипажот се движат низ картата завршувајќи задачи, кои се означени со различни икони. Задачите се движат од едноставни дејства, како што е повлекување картичка до посложени задачи како што се поправање жици или преземање податоци. Завршувањето на задачите заработува напредок кон победата на членовите на екипажот. Предавниците се движат низ картата преправајќи се дека завршуваат задачи како членовите на екипажот. Тие можат да саботираат различни системи на картата, предизвикувајќи неред и пренасочувајќи го вниманието на екипажот. Предавниците можат да ги отстранат членовите на екипажот со приближување до нив и користење на копчето за убивање. Предавниците можат да користат и вентилациски отвори за брзо движење меѓу собите.

Кога играч ќе пријави мртовец или ќе свика итен состанок, играчите се собираат за да разговараат. За време на расправиите, играчите споделуваат информации, сомнежи, алибија и се обидуваат да заклучат кои би можеле да бидат предавниците. По фазата на расправа, играчите гласаат за тоа кој според нив е предавникот. Играчот со најмногу гласови е исфрлен од играта. Ако има нерешено, никој не се исфрла.

Играта продолжува додека не се исполни еден од следниве услови:

 1. Сите предавници се отстранети (Членовите на екипажот победуваат).
 2. Бројот на предавници е еднаков на бројот на преостанатите членови на екипажот (Предавниците победуваат).
 3. Сите задачи се завршени од страна на членовите на екипажот (Членовите на екипажот победуваат).
 4. Предавниците го саботираат бродот до степен на уништување (Предавниците победуваат).

Ако играта не заврши, играчите го продолжуваат циклусот на завршување задачи, расправа и гласање додека не се исполни победничкиот услов. По завршувањето на играта, играчите имаат можност да започнат нова игра, да разговараат за стратегии или да го напуштат лобито. Играчите исто така можат да ги приспособат своите ликови со различни бои, капи и домашни миленичиња пред да ја започнат следната игра.[7]

Наводи уреди

 1. „Among Us on Steam“. Архивирано од изворникот 2021-10-25. Посетено на 2021-10-25.
 2. „Among Us for Nintendo Switch - Nintendo Official Site“. www.nintendo.com. Архивирано од изворникот 2022-09-21. Посетено на 2022-09-30.
 3. T., Victoria (October 21, 2021). „Xbox & PlayStation launch on Dec 14! | Innersloth – Creators of Among Us and the Henry Stickmin Collection!“. Архивирано од изворникот 2021-10-27. Посетено на 2021-10-25.
 4. Innersloth (June 15, 2021). „Among Us' 3rd Birthday & 15 Player Lobbies! – Among Us by Innersloth“. itch.io. Архивирано од изворникот 2021-06-16. Посетено на June 16, 2021.
 5. catriona2 (2020-12-17). „Explained: What is Among Us? -“. Webwise.ie (англиски). Посетено на 2023-02-25.
 6. „Among Us' 3rd Birthday & 15 Player Lobbies!“. Innersloth. June 15, 2021. Архивирано од изворникот 2021-06-16. Посетено на June 16, 2021 – преку itch.io.
 7. Wilde, Tyler (September 24, 2020). „How to customize your character in Among Us“. PC Gamer (англиски). Архивирано од изворникот September 27, 2020. Посетено на September 28, 2020.

Надворешни врски уреди