838 Серафина

астероид

838 Серафинаастероид во орбита околу Сонцето.

838 Серафина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 септември 1916
Ознаки
1916 AH
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување99,53 а (36355 d)
Апхел3.2862 ае (491.61 )
Перихел2.5078 ае (375.16 Gм)
2.8970 ае (433.39 Gм)
Занесување0,13435
4,93 а (1801,0 d)
96,362°
0° 11м 59.604с / ден
Наклон10,416°
240,119°
116,555°
Земјино НРОП1.52476 ае (228.101 Gм)
Јупитерово НРОП2.27641 ае (340.546 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,251
Физички особености
Среден полупречник
29.905±1.15 km
15.67 h (0.653 d)
0.0455±0.004
10,09

НаводиУреди

  1. „838 Seraphina (1916 AH)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врскиУреди