819 Бернардијана

астероид

819 Бернардијанаастероид во орбита на Сонцето, откриен на 3 март 1916 година од германскиот астроном Макс Волф во Хајделберг.

819 Бернардијана
819Barnardiana (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 819 Бернардијана заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено3 март 1916
Ознаки
1916 ZA
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување111,49 а (40722 d)
Апхел2.5097 ае (375.45 )
Перихел1.8847 ае (281.95 Gм)
2.1972 ае (328.70 Gм)
Занесување0,14223
3,26 а (1189,6 а|d)
183,04°
0° 18м 9.432с / ден
Наклон4,8983°
333,162°
306,373°
Земјино НРОП0.873057 ае (130.6075 Gм)
Јупитерово НРОП2.61835 ае (391.700 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,650
Физички особености
66.70 h (2.779 d)
12,0

НаводиУреди

  1. „819 Barnardiana (1916 ZA)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врскиУреди