605 Живизија

астероид

605 Живизијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 27 август 1906 година. Наречен е според општината Живизи, родното место на Камил Фламарион.

605 Живизија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено27 август 1906
Ознаки
1906 UU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,423 АЕ
Перихел2,573 АЕ
2,998 АЕ
Занесување0,142
5,192 a
52,793°
Наклон19,657°
342,933°
15,752°
Физички особености
15,93[1] h

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата во Колорадо Спрингс, Колорадо во 1999 се искористени за образување на светлосна крива. Астероидот има вртежен период од 15,93 ± 0,02 часа и промена на светлнската величина од 0,25 ± 0,01.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Warner, Brian D. (January 2011), „Upon Further Review: IV. An Examination of Previous Lightcurve Analysis from the Palmer Divide Observatory“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 38 (1), стр. 52–54, Bibcode:2011MPBu...38...52W.

Надворешни врскиУреди