105. источен меридијан

105. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северниот Леден Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

Линија преку Земјата
105°
105. источен меридијан

105. источен меридијан претставува голема кружница со 75. западен меридијан .

Од Пол до ПолУреди

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 105. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 105°0′E / 90.000° N; 105.000° E / 90.000; 105.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
80°4′N 105°0′E / 80.067° N; 105.000° E / 80.067; 105.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
78°50′N 105°0′E / 78.833° N; 105.000° E / 78.833; 105.000 (Russia)   Русија Краснојарски крајБолшевички Остров, Северна Земја
78°21′N 105°0′E / 78.350° N; 105.000° E / 78.350; 105.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
77°35′N 105°0′E / 77.583° N; 105.000° E / 77.583; 105.000 (Russia)   Русија Краснојарски крај, Иркутска област, Бурјатија — од 51°42′N 105°0′E / 51.700° N; 105.000° E / 51.700; 105.000 (Buryatia) (границата е со Бајкалско Езеро)
50°24′N 105°0′E / 50.400° N; 105.000° E / 50.400; 105.000 (Mongolia)   Монголија
41°36′N 105°0′E / 41.600° N; 105.000° E / 41.600; 105.000 (China)   Кина Внатрешна Монголија, Нингсја – од 37°32′N 105°0′E / 37.533° N; 105.000° E / 37.533; 105.000 (Ningxia), Гансу – од 37°2′N 105°0′E / 37.033° N; 105.000° E / 37.033; 105.000 (Gansu), Сичуан – од 32°37′N 105°0′E / 32.617° N; 105.000° E / 32.617; 105.000 (Sichuan), Јунан – од 28°1′N 105°0′E / 28.017° N; 105.000° E / 28.017; 105.000 (Yunnan), Гуејџоу – од 27°22′N 105°0′E / 27.367° N; 105.000° E / 27.367; 105.000 (Guizhou), Гуангси – од 24°47′N 105°0′E / 24.783° N; 105.000° E / 24.783; 105.000 (Guangxi), Јунан – од 24°26′N 105°0′E / 24.433° N; 105.000° E / 24.433; 105.000 (Yunnan)
23°13′N 105°0′E / 23.217° N; 105.000° E / 23.217; 105.000 (Vietnam)   Виетнам
18°45′N 105°0′E / 18.750° N; 105.000° E / 18.750; 105.000 (Laos)   Лаос
16°16′N 105°0′E / 16.267° N; 105.000° E / 16.267; 105.000 (Thailand)   Тајланд
14°18′N 105°0′E / 14.300° N; 105.000° E / 14.300; 105.000 (Cambodia)   Камбоџа
10°40′N 105°0′E / 10.667° N; 105.000° E / 10.667; 105.000 (Vietnam)   Виетнам
8°35′N 105°0′E / 8.583° N; 105.000° E / 8.583; 105.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Минува источно од Линга,   Индонезија (при 0°18′S 105°0′E / 0.300° S; 105.000° E / -0.300; 105.000 (Lingga Island)), западно од Бангка,   Индонезија (при 2°1′S 105°6′E / 2.017° S; 105.100° E / -2.017; 105.100 (Bangka Island))
2°21′S 105°0′E / 2.350° S; 105.000° E / -2.350; 105.000 (Indonesia)   Индонезија Островот Суматра
5°43′S 105°0′E / 5.717° S; 105.000° E / -5.717; 105.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од островот Панаитан,   Индонезија (при 6°36′S 105°6′E / 6.600° S; 105.100° E / -6.600; 105.100 (Panaitan)),западно од Јава,   Индонезија (при 6°45′S 105°12′E / 6.750° S; 105.200° E / -6.750; 105.200 (Java))
60°0′S 105°0′E / 60.000° S; 105.000° E / -60.000; 105.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°4′S 105°0′E / 66.067° S; 105.000° E / -66.067; 105.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од   Австралија

ПоврзаноУреди