Лаптевското Море е едно од најстудените и најсурови арктички мориња. Познато е и како фабрика за лед на Арктикот, бидејќи создава најголемо количество лед, кое заедно со водата од Трансполарната Струја го носи од брегот на Сибир и Алјаска преку Северниот Пол до протокот Фрам на источниот дел на Гренланд. Речиси целата површина на Лаптевското Море е под лед од октомври до мај. Зиме дуваат силни ветрови и снежни бури; лете често има магли. Морето најголем дел покрива плиток коннтинентален подводен гребен кој нагло се крши на длабочина од 2.000 м на крајниот север. Во морето се влева големо количество вода од сибирските реки, а некои од нив создаваат широки делти.

Лаптевско Море
Координати76°16′7″N 125°38′23″E / 76.26861° СГШ; 125.63972° ИГД / 76.26861; 125.63972
ВидМоре
Сливни земјиРусија
Површина&10000000000700000000000700.000 км2
Прос. длабочина578 м
Најг. длабочина3385 м
Зафатнина403000 км3
Наводи[1][2][3]

Наводи уреди

  1. Laptev Sea, Great Soviet Encyclopedia (in Russian)
  2. Laptev Sea, Encyclopædia Britannica on-line
  3. A. D. Dobrovolskyi and B. S. Zalogin Seas of USSR. Laptev Sea, Moscow University (1982) (на руски)