Штангероде (германски: Stangerode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Штангероде
Градски дел во Арнштајн
Грб на Штангероде
Штангероде is located in Германија
Штангероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 276 м
Население 365  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°38′59″N 11°20′59″E / 51.64972° N; 11.34972° E / 51.64972; 11.34972Координати: 51°38′59″N 11°20′59″E / 51.64972° N; 11.34972° E / 51.64972; 11.34972